Czym jest granulowanie? Linie do produkcji pelletu
Granulowanie to metoda aglomeracji lub zwiększania wielkości cząstek, w której drobne cząstki materiału są przetwarzane na peletki lub granulki. Granulowanie jest stosowane w wielu gałęziach przemysłu do przetwarzania tysięcy materiałów, od trudnych w obsłudze proszków i drobnych cząstek do łatwych w obsłudze granulek. Z wieloma korzyściami i wysoce konfigurowalnym procesem, granulowanie stało się podstawą w wielu gałęziach przemysłu, a nowe zastosowania tego cennego procesu stale rosną.
Formowanie peletów
W przeciwieństwie do ciśnieniowych metod aglomeracji, takich jak zagęszczanie, granulacja lub brykietowanie, peletyzacja jest uważana za proces mokry, ponieważ wilgoć (w postaci środka wiążącego) jest wykorzystywana do aglomeracji miału w większe cząstki, w przeciwieństwie do ekstremalnego ciśnienia stosowanego przy prasowaniu lub brykietowania. Należy zauważyć, że chociaż terminy są często używane zamiennie, granulowanie różni się wyraźnie od granulowania. Granulowanie zazwyczaj odnosi się do procesu wytłaczania, w którym cylindryczne granulki są formowane przez przetłaczanie materiału przez barwnik.
Granulowanie jest powszechnie spotykane w przypadku drewna, paliwa i produktów paszowych, takich jak karma dla królików. Ta metoda aglomeracji skutkuje powstaniem pylistego produktu, ponieważ postrzępione krawędzie cylindra ocierają się o siebie i odłamują. Granulowanie polega na bębnowaniu drobnych cząstek materiału względem siebie w obecności środka wiążącego. Powoduje to, że grzywny stają się lepkie i sklejają się. W miarę przewracania się, zbierają coraz więcej drobin, co jest zjawiskiem określanym jako koalescencja.
Zwiększone możliwości formułowania produktów
Granulowanie, szczególnie w peletyzatorze tarczowym, jest bardzo elastycznym procesem, pozwalającym na znaczne dostosowanie produktu. Można dodawać dodatki w celu ulepszenia receptur produktów, a wiele zmiennych można dostosować do docelowych określonych parametrów produktu końcowego, takich jak rozkład wielkości cząstek, wytrzymałość na zgniatanie, płynność i inne. Zasadniczo, granulowanie pozwala producentom stworzyć produkt granulowany, który odpowiada ich dokładnym potrzebom.
Z wielu wymienionych tutaj powodów (zmniejszone zapylenie, mniejsze ścieranie, szybszy rozkład produktu i dostosowanie do potrzeb klienta) produkty powstałe w wyniku granulowania są uważane za produkt premium.