piła taśmowa

Piła taśmowa do metalu – jak wybrać?

Piła taśmowa to piła mechaniczna z długim, ostrym ostrzem składającym się z ciągłego paska zębatego metalu rozciągniętego między dwoma kołami w celu cięcia materiału. Są używane głównie do obróbki drewna, obróbki metali i drewna, ale mogą ciąć różne materiały. Do zalet należy równomierne skrawanie dzięki równomiernie rozłożonemu obciążeniu zębów. Większość pił taśmowych ma dwa koła obracające się w tej samej płaszczyźnie, z których jedno jest napędzane. Samo ostrze może mieć różne rozmiary i podziałki zębów (liczba zębów na cal lub TPI), co sprawia, że maszyna jest bardzo wszechstronna i może ciąć szeroką gamę materiałów, w tym drewno, metal i tworzywa sztuczne.

Piły taśmowe do cięcia metalu

Piły taśmowe przeznaczone do przemysłowego cięcia metali, na przykład stali konstrukcyjnej w zakładach produkcyjnych i prętów w warsztatach mechanicznych, są dostępne w wersji pionowej i poziomej. Typowe prędkości taśmy wahają się od 65 ft/min do 330 ft/min, chociaż specjalistyczne piły taśmowe są budowane do cięcia tarciowego twardych metali i pracują z prędkością 15 000 ft/min (76 m/s). Piły taśmowe do cięcia metalu są zwykle wyposażone w szczotki lub koła szczotkowe, aby zapobiec zakleszczaniu się wiórów między zębami brzeszczotu. Systemy chłodzenia brzeszczotu płynem tnącym są również powszechnym wyposażeniem pił taśmowych do cięcia metalu. Chłodziwo zmywa opiłki i utrzymuje ostrze w chłodzie i smarowaniu. Piły taśmowe są klasyfikowane na podstawie orientacji cięcia.

Piły taśmowe poziome

Trzymaj obrabiany przedmiot nieruchomo, podczas gdy ostrze przesuwa się w dół przez cięcie. Ta konfiguracja jest używana do cięcia długich materiałów, takich jak rury lub pręty. Tym samym jest ważną częścią wyposażenia większości warsztatów mechanicznych. Małe poziome piły taśmowe zazwyczaj wykorzystują sam posuw grawitacyjny, opóźniany w regulowanym stopniu za pomocą sprężyny śrubowej; w modelach przemysłowych prędkość opadania jest zwykle kontrolowana przez cylinder hydrauliczny, który przepuszcza powietrze przez regulowany zawór. 

Gdy pilarka jest ustawiona do cięcia, operator podnosi piłę, ustawia materiał do cięcia pod ostrzem, a następnie włącza pilarkę. Ostrze powoli zagłębia się w materiał, tnąc go podczas ruchu ostrza taśmowego. Gdy cięcie jest zakończone, wyłącznik zostaje wyzwolony i pilarka automatycznie się wyłącza. Piły taśmowe używają ciągłego brzeszczotu. Usuwanie wiórów jest szybkie, ponieważ każdy ząb jest precyzyjnym narzędziem skrawającym, a dokładność może być utrzymywana w ścisłym zakresie tolerancji, eliminując lub minimalizując wiele dodatkowych operacji obróbki.